.

Firmy mohou nárokovat 60 Kč za test zaměstnance na covid. U koho a odkdy?

Firmy už musí své pracovníky povinně testovat na covid. Stát jim přispěje čtyřikrát měsíčně 60 korun na zaměstnance a test.
O příspěvek nicméně ještě žádat nejde a bude se vyplácet zpětně. Vše bude nutné řešit se zdravotními pojišťovnami.

Stát přispěje 60 Kč na test

Povinné testování na koronavirus se ode dneška týká i zaměstnanců veřejné správy. Povinnost testovat už platí ve velkých firmách i podnicích od 50 zaměstnanců. Nově u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur. Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zdravotnictví doporučují primárně využívat samotestování.
V praxi to znamená využívat zejména antigenní testy, které lze pořídit prostřednictvím subjektů z průběžně aktualizovaného seznamu na webu ministerstva zdravotnictví. Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4× měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ. Rovněž lze doporučit testování prostřednictvím „závodního“ či smluvního lékaře daného podniku nebo externího poskytovatele zdravotních služeb.

O příspěvek půjde žádat od dubna u pojišťoven

Příspěvek na testování budou muset firmy řešit se zdravotními pojišťovnami, přičemž se bude vyplácet zpětně. O peníze za březen tak půjde žádat na začátku dubna. Na webech zdravotních pojišťoven budou brzy zveřejněny všechny potřebné informace a formuláře. Už nyní je k dispozici vzorový formulář, kde firmy mohou vidět, jaké údaje po nich budou pojišťovny k testování požadovat. Zároveň bude sloužit pro kontrolu pojišťovnami nebo hygienickou stanicí. Pojišťovny připravují interaktivní formuláře, které budou k dispozici v okamžiku, kdy bude moct požádat u uhrazení nákladů za testy, tj. od začátku dubna.
Pozor jen na to, že pojišťovny budou proplácet příspěvek na testy uvedené na seznamu testů a držitelů výjimek, který je zveřejněn na webu ministerstva zdravotnictví (seznam se stále rozšiřuje).
Převzato z portálu podnikatel.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení