.

Firmy mohou nárokovat 60 Kč za test zaměstnance na covid. U koho a odkdy?

Firmy už musí své pracovníky povinně testovat na covid. Stát jim přispěje čtyřikrát měsíčně 60 korun na zaměstnance a test.
O příspěvek nicméně ještě žádat nejde a bude se vyplácet zpětně. Vše bude nutné řešit se zdravotními pojišťovnami.

Stát přispěje 60 Kč na test

Povinné testování na koronavirus se ode dneška týká i zaměstnanců veřejné správy. Povinnost testovat už platí ve velkých firmách i podnicích od 50 zaměstnanců. Nově u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur. Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zdravotnictví doporučují primárně využívat samotestování.
V praxi to znamená využívat zejména antigenní testy, které lze pořídit prostřednictvím subjektů z průběžně aktualizovaného seznamu na webu ministerstva zdravotnictví. Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4× měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ. Rovněž lze doporučit testování prostřednictvím „závodního“ či smluvního lékaře daného podniku nebo externího poskytovatele zdravotních služeb.

O příspěvek půjde žádat od dubna u pojišťoven

Příspěvek na testování budou muset firmy řešit se zdravotními pojišťovnami, přičemž se bude vyplácet zpětně. O peníze za březen tak půjde žádat na začátku dubna. Na webech zdravotních pojišťoven budou brzy zveřejněny všechny potřebné informace a formuláře. Už nyní je k dispozici vzorový formulář, kde firmy mohou vidět, jaké údaje po nich budou pojišťovny k testování požadovat. Zároveň bude sloužit pro kontrolu pojišťovnami nebo hygienickou stanicí. Pojišťovny připravují interaktivní formuláře, které budou k dispozici v okamžiku, kdy bude moct požádat u uhrazení nákladů za testy, tj. od začátku dubna.
Pozor jen na to, že pojišťovny budou proplácet příspěvek na testy uvedené na seznamu testů a držitelů výjimek, který je zveřejněn na webu ministerstva zdravotnictví (seznam se stále rozšiřuje).
Převzato z portálu podnikatel.cz